sx 250 zerwany łańcuch

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
fokus2005
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 18
Rejestracja: czw, 11 cze 2009, 15:01
Motocykl: KTM Sx 250 2010
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: fokus2005 » pn, 4 maja 2015, 08:16

Witam wczoraj miałem mała przygodę w terenie po kilku godzinach latania strzelił mi łańcuch (a raczej spadła spinka )oczywiście skończyło się gleba na szczęście było miękko i nie zbyt szybko
wstępne oględziny : po dopchaniu 6km sprzętu do garaży omal nie zszedłem na zawał :-)

Łańcuch rozpiął sie na spince kleszcząc się pomiędzy wahaczem a zębatką zdawczą , po wypięciu zabezpieczenia i zdjęciu zębatki straty wstępne to spinka łańcucha i osłona zębatki i wysprzęglika
zdarty ślizg łańcucha w miejscu okalającym wahacz , kartery całe nie zauważyłem wycieków z okolic zębatki.

motocykl odpala biegi mam wszystkie, oczywiście zamawiam nowa osłonę zębatki i wysprzęglika.
Zastanawiam sie tylko czy rozkręcać silnik i sprawdzać tłok cylinder łożyska i skrzynie ( dopiero co mam 3mth po kapitalce)i dopiero docieram kata.
Czy skutek nagłego zatrzymania silnika przez zakleszczenie łańcucha na zębatce możne być poważne ?
Rozbierać wał i dać do sprawdzenia ?
Jak myślicie ?
A i jeszcze jedno napęd zostawić ten co jest ? czy profilaktycznie zmienić na nowy (dodam ze nie jest on wylatany )

Awatar użytkownika
KaLi
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 455
Rejestracja: wt, 1 cze 2010, 19:09
Motocykl: sxf 250, TXT 300
Styl jazdy: Cross Country
Lokalizacja: Gielniów
Podziękował: 2 razy
Podziękowania: 6 razy
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: KaLi » pn, 4 maja 2015, 09:14

Spinkę miałeś w dobrą stronę założoną ?
360

FB: PatRyk
IG: pkali360

Serwis Motocykli:
Zapraszam do polubienia mojego FanPage na FB:
MOTOFUN
796 280 122

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: Majster128 » pn, 4 maja 2015, 09:36

Wał raczej na tym nie ucierpiał. Czasem bywa, że łamią się zęby kół zębatych skrzyni.
Zdejmij zębatkę i sprawdź luz na łożysku. Możesz też zdemontować uszczelniacz i sprawdzić wizualnie czy wałki są w równych odległościach (czy koszyk jest cały).
Chcesz być w 100% pewny napędu to kup zakuwkę.

Autor tematu
fokus2005
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 18
Rejestracja: czw, 11 cze 2009, 15:01
Motocykl: KTM Sx 250 2010
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: fokus2005 » pn, 4 maja 2015, 09:48

KaLi pisze:Spinkę miałeś w dobrą stronę założoną ?
teraz to pojechałeś hahahah:-) wybaczam Ci jednak
Majster128 pisze:Wał raczej na tym nie ucierpiał. Czasem bywa, że łamią się zęby kół zębatych skrzyni.
Zdejmij zębatkę i sprawdź luz na łożysku. Możesz też zdemontować uszczelniacz i sprawdzić wizualnie czy wałki są w równych odległościach (czy koszyk jest cały).
Chcesz być w 100% pewny napędu to kup zakuwkę.
tak myślę o tym zęby łańcuch zakuć i mieć z głowy kwestia wizualnego sprawdzania odległości na wałkach to raczej lipna sprawa jak coś zie wysypało to będą różnice w mikronach i oko tego nie zauważy a kilkanaście tysięcy obrotów szybko pokaże czy coś było czy nie, puki co przepale moto ,zleje olej i zobaczę jak wygląda i czy nie ma jakiś opiłków potem albo będę dłubał dalej albo i nie generalnie nie powinno sie nic stać ale wiadomo każde gwałtowne zatrzymanie wału tłoka w cylindrze i zębatek skrzyni nie jest dobre

Awatar użytkownika
wicherek666
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 617
Rejestracja: ndz, 21 wrz 2014, 18:07
Motocykl: CRF250R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Wronki
Podziękował: 1 raz
Podziękowania: 1 raz
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: wicherek666 » pn, 4 maja 2015, 18:38

Moim zdaniem jak nie urwało wysprzęgnika, i kartery są całe to nic nie powinno się stać nadzwyczajnego. Jakby skrzynia od tego miała paść to by padła. Ja bym nic nie rozbierał. Nowa spinka, albo zakłucie łańcucha dobrze dotrzeć silnik i latać. Swoją drogą opiłki w oleju z silnika będą na pewno skoro docierasz.

Autor tematu
fokus2005
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 18
Rejestracja: czw, 11 cze 2009, 15:01
Motocykl: KTM Sx 250 2010
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: fokus2005 » wt, 5 maja 2015, 07:05

wicherek666 pisze:Moim zdaniem jak nie urwało wysprzęgnika, i kartery są całe to nic nie powinno się stać nadzwyczajnego. Jakby skrzynia od tego miała paść to by padła. Ja bym nic nie rozbierał. Nowa spinka, albo zakłucie łańcucha dobrze dotrzeć silnik i latać. Swoją drogą opiłki w oleju z silnika będą na pewno skoro docierasz.

tak olej będzie lekko siwy wiem :-) wczoraj posprawdzałem dokładnie i diagnozę postawiłem następującą :
zauważyłem ze łańcuch jest zjechany z jednej strony dołem , po głębszym zbadaniu sprawy przy obowiązkowym browarku stwierdziłem ze śruba która odpowiada za mocowanie sub ramy do ramy głównej za bardzo wystaje i dociska łańcuch , a raczej odpycha go od ramy skutkiem czego zorało mi łańcuch i zapewne spinkę przy okazji jest przyczyna są też skutki, dziś mojego mechanika czeka nie przyjemna rozmowa o ile on składał silnik to całą resztę praktykant i juz na początku sam poprawiałem to i owo , teraz jeszcze muszę sprawdzić czy obie śruby mocujące sub ramę sa tej samej wysokości gdyż wydaje mi się ze jedna jest krótsza i ta własnie powinna być po stronie łańcucha jesli tak jest to jego praktykant otrzyma kopa i to takiego z laczka w którym śmigam, a mój mechanik cóż będzie musiał ogarnąć temat za friko i pokryć koszty osłony wyprzęgnika i łańcucha wraz z napędem

pt77
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 194
Rejestracja: pt, 2 lis 2012, 12:49
Motocykl: cr250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: pt77 » wt, 5 maja 2015, 23:07

Uczeń jest po to żeby się uczyć. Obciążysz mechanika za kompletny napęd? Sam za ten pomysł powinieneś dostać laczka.
Życie jest za krótkie, aby czekać na iskre dwa obroty wału.

Autor tematu
fokus2005
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 18
Rejestracja: czw, 11 cze 2009, 15:01
Motocykl: KTM Sx 250 2010
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: fokus2005 » śr, 6 maja 2015, 06:59

pt77 pisze:Uczeń jest po to żeby się uczyć. Obciążysz mechanika za kompletny napęd? Sam za ten pomysł powinieneś dostać laczka.
uczyc to sie trzeba w szkole , a nie na cudzym motocyklu wartym kilkanascie tysiecy , narazajac własciciela na spore wydatki , a jak jestes taki kozak to podjedz do mnie z twoim motocyklem bede uczył sie backflipa nie gwarantuje ze twoje moto przetrwa.
Poza tym chyba nie rozumiesz ze motocykl rozwija spore prędkości, co by mogło byc gdybym blebe zaliczył nie w lesie na miekkiej nawierzchni a na drodze przelotowej i jeszcze jakis samochód by poprawił ?

Zejdz na ziemie na jakim święcie ty żyjesz, jak ktos ma serwis i kasuje pare tysi za przygotowanie motocykla do sezonu to no sorry marinero porządek w aktach musi być !

pt77
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 194
Rejestracja: pt, 2 lis 2012, 12:49
Motocykl: cr250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: pt77 » czw, 7 maja 2015, 02:59

Czytaj ze zrozumieniem.
Życie jest za krótkie, aby czekać na iskre dwa obroty wału.

Awatar użytkownika
motorider7
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 301
Rejestracja: sob, 3 kwie 2010, 21:28
Motocykl: Crf 250x
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Naprawa/Jordanów
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: motorider7 » czw, 7 maja 2015, 07:45

Nie ma co cwaniakować bo mechanik mógł to poskładać jak było i zastosować śruby co były wcześniej zamontowane . Nie masz żadnych podstaw żeby obciążać mechanika za coś takiego . Z resztą pogadajcie sobie i wyjaśnijcie sprawe.
Obecnie Honda CRF 250x 2006

pt77
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 194
Rejestracja: pt, 2 lis 2012, 12:49
Motocykl: cr250
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: sx 250 zerwany łańcuch

Post autor: pt77 » czw, 7 maja 2015, 20:27

Dokładnie chodzi o to co mówi kolega. Ja wiem ze sprzęt drogi itp. Należy porozmawiać z mechanikiem na spokojnie a nie od razu obciążać za wszystko. Powiedziałeś kompletny napęd a na forum mówisz że łańcuch może da radę. Przytarty łańcuch to nic złego. Ważne że nie ma luzów na sworzniach. Niech może mechanik w ramach gwarancji coś jeszcze przejrzy. I niech sprawdzi po uczniu. Za naprawę odpowiada właściciel a nie uczeń.
Życie jest za krótkie, aby czekać na iskre dwa obroty wału.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”