YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
Autor tematu
stowa86
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: wt, 24 lip 2012, 22:56
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: stowa86 » pn, 3 lis 2014, 20:29

Witam.

Yamaha 2009r. Problem polega na tym ze brak piątego biegu. Na piątce zachowuje sie jakby ślizgało sie sprzęgło, tarcze nowe, sprężyny dociskowe tez wymienione. Na początku wyglądało to jakby strzelał ze sprzęgła albo przeskakiwali łańcuch teraz niestety całkowicie nie moszna jechać na 5. Czy to mocze byc wina skrzyni biegów?

Awatar użytkownika
Majster128
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 3381
Rejestracja: ndz, 26 sie 2007, 10:33
Motocykl: CR 250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Ladzin (Krosno)/Kraków
Podziękował: 0
Podziękowania: 10 razy
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: Majster128 » pn, 3 lis 2014, 20:32

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością będzie to wina skrzyni.

Awatar użytkownika
robsztix
Mechanik hobbysta
Mechanik hobbysta
Posty: 691
Rejestracja: śr, 9 lut 2011, 22:10
Motocykl: WR450F
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Kontakt:
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: robsztix » pn, 3 lis 2014, 21:53

Dosc czesta przypadlosc yamahy (zwlaszcza yz/yzf) jezdzonych po lesie, gdzie duzo uzywa sie piatego biegu, a problemem na 99% jest wyjechany wybierak, ktory nie dopina biegu. Jazda z takimi objawami doprowadzi do zuzycia kolejnych elmentow kol zebatych w skrzyni...

MAJKUSS
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 44
Rejestracja: ndz, 24 mar 2013, 17:40
Motocykl: CRF 450 08', URAL, WSK, GSXR
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Kleszczele/Białystok/Hajnówka
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: MAJKUSS » wt, 4 lis 2014, 20:19

Wyżej wymieniony efekt mam dokładnie teraz u siebie, wodzik centralny oraz tryby bo kły się zaokrągliły i nie zazębiają bo załapią i wyskakują. Skrzynia do weryfikacji.

kilian
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: czw, 2 cze 2016, 15:40
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: kilian » czw, 2 cze 2016, 16:18

No, ale czy 0,12mm (nie jeden, ale 1/10 minimetra) wystarczy żeby wyskakiwał bieg?? Nie bardzo chcę mi się wierzyć, że lekkie przytarcie może powodować takie perypetie. Pytam, bo właśnie tyle wynosi różnica między startą powierzchnią wybieraka a nie uszkodzoną częścią wybieraka w moim moto. Objawy mam dokładnie takie same jak kolega w pierwszym poście. Koła zębate i ich kliny są nienaruszone. Wałki wybieraków płynnie i bez luzów chodzą w obudowie a bębenek wodzący (chyba tak się mówi na bębenek z rowkami przestawiający wybieraki) jest jak nowy.
I jaki może być tego powód? Czy powodu wyskakującego 5go biegu szukać tylko w lekko przytartym wybieraku? bo nie chcę złożyć wszystkiego i spalić YZ ze złości.
Pozdro




Ostatnio zmieniony czw, 2 cze 2016, 19:31 przez kris514, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie działające zdjęcia

Awatar użytkownika
andrzej555
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 824
Rejestracja: ndz, 25 gru 2011, 18:30
Motocykl: soon 250 4t
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: WRA
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: andrzej555 » czw, 2 cze 2016, 20:23

Ja jak kupowałem swoją yzf450 to też chłopak mówił,że robił piątke ,a moto miało z tego co pamiętam niecałe 2 lata i 80mth nalatane i był to zawodnik z czołówki ,więc gadanie o jeżdzie po lesie jest bez sensu,ja jezdziłem tylko po lesie i nic mi sie nie działo ze skrzynią.
Ech,a byłem kiedyś generałem
4t is best/4t ist besser

Awatar użytkownika
P.S.
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 230
Rejestracja: pn, 4 kwie 2011, 20:36
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: P.S. » pt, 3 cze 2016, 19:36

kilian pisze:No, ale czy 0,12mm (nie jeden, ale 1/10 minimetra) wystarczy żeby wyskakiwał bieg?? Nie bardzo chcę mi się wierzyć, że lekkie przytarcie może powodować takie perypetie. Pytam, bo właśnie tyle wynosi różnica między startą powierzchnią wybieraka a nie uszkodzoną częścią wybieraka w moim moto. Objawy mam dokładnie takie same jak kolega w pierwszym poście. Koła zębate i ich kliny są nienaruszone. Wałki wybieraków płynnie i bez luzów chodzą w obudowie a bębenek wodzący (chyba tak się mówi na bębenek z rowkami przestawiający wybieraki) jest jak nowy.
I jaki może być tego powód? Czy powodu wyskakującego 5go biegu szukać tylko w lekko przytartym wybieraku? bo nie chcę złożyć wszystkiego i spalić YZ ze złości.
Pozdro
Moim zdaniem coś nie tak zdiagnozowałeś stan sprzegiełek - nie kombinuj - zużyta powierzchnia wodzika to efekt zużycia elementów za zasprzeglenie których jest odpowiedzialny - wodzik ma zmieniać pozycję a nie odpowiada za utrzymanie trybu w tej ze pozycji .

kilian
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 2
Rejestracja: czw, 2 cze 2016, 15:40
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: kilian » pn, 13 cze 2016, 16:43

W moim przypadku okazało się, że skrzynia, wodzik i wybieraki były ok. Zapieczone (zużyte, lub nieumiejętnie założone przez poprzedniego właściciela) było łożysko na wałku skrzyni (nie pamiętam na którym wałku, ale to łożysko z cienkimi ściankami) i wałek obracał cię na luzie powierzchni wewnętrznej pierścienia wewnętrznego łożyska - wałek skrzyni. Skupiłem się na samej skrzyni i wybierakach a na końcu przy wymianie łożysk zauważyłem feler. 2-ga sprawa (i chyba bardziej kluczowa) to skrzywienie blaszki w zapadkach wybierających bieg (nie zrobiłem zdjęcia, ale chodzi o element odpowiedzialny za wychylenie bębenka skrzyni w kolejne biegi zamontowany bezpośrednio za dźwignią zmiany biegów, jak rozkręcicie i nieumiejętnie wyciągniecie, to wyskoczą sprężynki i blaszki przestawiające bębenek). 5-ty bieg nie był wbijany do końca, przez co wybierak dostawał w 4 litery.
Jednym zdaniem: TAK, zużyty wybierak nie powoduje przeskakiwania piątego biegu, to nieprawidłowo wbity bieg uszkadza wybierak.
Mam nadzieję, że się przyda... jadę polatać.

Awatar użytkownika
P.S.
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 230
Rejestracja: pn, 4 kwie 2011, 20:36
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: YZ450F Brak Piątego Biegu! Skrzynia?

Post autor: P.S. » ndz, 3 lip 2016, 00:54

Zapewne w przypadku twojej Yamahy luzy występujące na łożyskach mogły powodować taki skutek . Natomiast z perspektywy własnego doświadczenia zalecił bym ci rzetelny umiar co do trwałości takiej naprawy :wink: .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”