Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
amator
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 1173
Rejestracja: śr, 11 kwie 2007, 19:00
Motocykl: YZF250, KXF250
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Podziękował: 3 razy
Podziękowania: 3 razy
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: amator » śr, 8 wrz 2010, 11:43

Ce eRa pisze:Witam. Kiedyś usłyszałem że im wcześniej otwiera się zawór wydechowy tym więcej paliwa spala motor.
To jest prawda czy mit?
Silnik w crossówce spali tyle ile mu wlejesz. Wcześniejsze otwarcie zaworu wydechowego to jakby szybciej pełna moc a co za tym idzie szybsze zapotrzebowanie na paliwo i do tego miejsca się z Tobą zgodzę ale ...
1.Szybsze otwarcie zaworu powoduje utratę tak upragnionego "dołu" silnik pracuje w pełnym zakresie obrotów , kanał wydechowy jest szybciej w pełni otwarty i spaliny szybciej opuszczają cylinder nie cisnąc do końca na denko tłoka w suwie pracy.
2.Nie można pogodzić 2 rzeczy: jazdy crossem i oszczędności na paliwie, trzeba być świadomym że w dobrej stajni 125 stoi około 40 koników i żeby ochoczo ciągnęły furę to trzeba im dobrze posypać obroku do żłoba :P a różnica między jazda oszczędną a na pełnym gazie wynosi może 1-1,5 litra na zbiornik a przeliczając na złotówki ok 10 zł . Czy to aż taka oszczędność? :shock: . kozak potrafi wyjeździć jeden pełen zbiornik na jedna jazdę i niech jeździ 3 razy w tygodniu tj. 30zl tygodniowo .Warto? :x

Ce eRa
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 233
Rejestracja: śr, 29 kwie 2009, 22:00
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: Ce eRa » śr, 8 wrz 2010, 16:17

amator pisze:kozak potrafi wyjeździć jeden pełen zbiornik na jedna jazdę i niech jeździ 3 razy w tygodniu tj. 30zl tygodniowo .Warto?
Hehe a ja wyjeżdżam 2-3 baki w niedzielny wypad,a kozak ze mnie żaden.
Dzięki za odpowiedź.

klubowicz
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 53
Rejestracja: wt, 31 mar 2009, 22:46
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: klubowicz » śr, 8 wrz 2010, 22:57

Ce eRa pisze:

Hehe a ja wyjeżdżam 2-3 baki w niedzielny wypad,a kozak ze mnie żaden.
Dzięki za odpowiedź.
Ty kozak- Tobie sie wydaje że Ty 2-3 baki wyjeżdżasz, Ty po prostu dolewasz do zbiornika po 1litrze 2-3 razy . :lol:
Jeśliś nie kozak jak piszesz to na jednym zbiorniku setuchną śmiało pojeździsz 2 godziny X 3 tankowania to razem 6 godzin w siodle. Masz dobre mniemanie o sobie albo uważasz nas za dur.... , idio....Z taką żelazna kondycją to niedługo będziesz lepszy od czołowych Polskich zawodników motocrossu.
Proszę nie nabijaj się z nas a sobie postów . :finga:

Ce eRa
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 233
Rejestracja: śr, 29 kwie 2009, 22:00
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: Ce eRa » czw, 9 wrz 2010, 19:52

No właśnie ty sobie postów nabijasz takim bezsensownym pisaniem.jak pisze że w dzień spali mi 2-3 baki a nie jestem kozakiem który połyka każdy teren to tyle mi rzeczywiście pali.Zakładałem już temat odnośnie dużego spalania, ale nie mogę się z nim uporać do dziś, jak z ciebie taki fachowiec to może ty mi powiesz jak je zmniejszyć.A jak dalej chcesz sie kłócić to pisz na pw a nie zaśmiecasz forum.Dorośnij człowieku.

KamoDBWC
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 41
Rejestracja: wt, 25 maja 2010, 09:03
Motocykl: KTM 125 SX 2005
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Dębowiec k.Cieszyna
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: KamoDBWC » czw, 9 wrz 2010, 20:57

Panowie dlaczego kłócicie się o spalanie przecież to jest normalne że 2T spali strasznie dużo paliwa i nawet nie szukałbym przyczyny bo i po co jak dobrze jeździ i wytrzyma zbiornik na cały bieg w wyścigu to jest chyba wszystko ok???
Kapitan Optyk
Pszów koło Wodzisławia Śląskiego
ul.Traugutta 52
Zapraszam Forumowiczów po okularki i na badanie ostrości wzroku na sprzęcie 21 wieku z Japonii.
Dla forumowiczów mega zniżki w ofercie mamy również google MX.
Pozdrawiam!!!

kaskaderliuk
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 41
Rejestracja: czw, 15 cze 2006, 16:51
Motocykl: kawasaki
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: kaskaderliuk » ndz, 6 mar 2011, 13:22

kolega wymieniał mi tłok w ktm sx 144 2007r. nie wiem jak co to narobił ale podczas wymiany rozkręcał cały ten zawór w cylindrze i śrubę w pokrywie bocznej na 19stkę klucz. motor po złożeniu nie chodzi jak powinien! co się dzieję:
P. krywult z aunera powiedział że ta śruba na 19klucz powinna być wykręcona z obudowy około 7milimetró, jeśli ją tak ustawię motocykl bardzo cięzko pali na kopkę lub na pycha, nie trzyma wolnych obrotów i jest strasznie słaby na dolnej partii obrotów, tłok od strony wydechu ma już widoczne rysy?!?!!! jeśli ją bardziej wykręce do ok 1,5 cm. pali już na kopkę ale czuć że nie chodzi jak powinien! zawór w cylindrze nie był rozbierany tylko myty benzyną, ściągnąłem boczną pokrywę aby zobaczyć czy coś tam jest nie tak, i faktycznie od jakiegoś jego bez sensownego kręcenia śrubą na 19klucz wypadły ze swojego miejsca te kuleczki z mechanizmu który działa siłą odśrodkową, naprawiłem to jednak nadal nie działa motor. co można jeszcze sprawdzić? co to są za zębatki na zdjęciu ze schematem częsci , na początku tematu? co te znaki znaczą? może to tego wina?

aaa właśnie i przy próbie zapalania motor " strzela z tłumika benzyną"
"Najsłabiej udomowionym zwierzęciem jest mężczyzna..."

GAS GAS EC 125 2005r. , Kawasaki kxf ''ćwiartka'' :)

ghollum
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 466
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 11:12
Motocykl: 293 cm3 w 2T
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Izery
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: ghollum » ndz, 6 mar 2011, 18:21

Jesteś pewny że zawór w ogóle pracuje? może ramie mechanizmu odśrodkowego nie trafiło w gniazdo zaworu? Zdejmij dekielek z wężykiem z lewej strony cylindra odpal moto i dodaj gazu, jak powinny zachowywać się znaki masz opisane wyżej.

komarek17
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 7
Rejestracja: czw, 24 wrz 2009, 15:07
Motocykl: KTM sx 125 05r
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: komarek17 » wt, 29 mar 2011, 15:08

witam. mam problem, ponieważ ta środkowa śruba , której nie można wykręcać , znajdująca sie pod nakrętką w środku śruby regulującej jest u mnie dosyć luźna i jest to mozliwe zeby ona sie jakos wykręciła, i jak możną ją wkręcić , bo gdy nią kręce to kręci się korba z tłokiem .

janekk
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 14
Rejestracja: pn, 11 kwie 2011, 12:14
Motocykl: exc200/xl600r
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Nałęczów, lubelskie
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: janekk » śr, 13 kwie 2011, 20:58

Hej, witam wszystkich. Mam problem z zaworem w exc 200 99'.Moto mam dosc krótko, ok 2 miechy. Otóż w ogóle nie rusza ten element ze znakiem po dodaniu gazu.Dokręcenie sruby regulacyjnej na klucz 19 daje tyle ze mogę przy maxymalnym jej dokręceniu srubokrętem opuscic w dół ten element(jednak nie na tyle by znak doszedł do otworu), dodam ze po odpuszczeniu ten element nie odbija sam na swoje miejsce, trzeba go podniesc. Dodatkowo mam chyba zepsuty gwint lub jakąs za krótką srubę do blokowania tej duzej sruby regulacyjnej na 19 bo nie mogę zablokwać pokętła w jednm połozeniu. Moto normalnie smiga, byc moze nie ma takiej "góry" jak miec powinno ale ja nie wiem jak ono ma jechać bo mam je za krótko.

I teraz pytanie: czym to jest spowodowane? Nagarem, zuzyciem elementów? Zdjac cylinder czy kombinowc z tym dekielkiem przy wydechu zeby zajrzec do zaworu?

Ce eRa
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 233
Rejestracja: śr, 29 kwie 2009, 22:00
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: Ce eRa » czw, 14 kwie 2011, 21:35

Mam ten sam problem.Za parę dni będę zdejmował cylinder.Na pewno jest coś wyrobione.
Prawdopodobnie jak pisał Leśnik Jest to zużyty element nr 5 z obrazka.

ghollum
Mechanik motocyklowy
Mechanik motocyklowy
Posty: 466
Rejestracja: pt, 5 cze 2009, 11:12
Motocykl: 293 cm3 w 2T
Styl jazdy: Enduro
Lokalizacja: Izery
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: ghollum » pt, 15 kwie 2011, 11:48

Jeśli podkowa zaworu nie rusza się podczas wkręcania silnika na obroty to jest spore prawdopodobieństwo że nie jest ona połączona z ramieniem mechanizmu odśrodkowego, łatwo można popoełnić błąd przy składaniu silnika choćby przy zakładaniu cylindra czy montażu prawej pokrywy. Proponuję lekko unieść cylinder i sprawdzić położenie ramienia mechanizmu i podkowy, jak trzeba skorygować ich położenia tak żeby ramie trafiało w gniazdo podkowy. Jeśli jesteś w stanie wkrętakiem przesuwać podkową a ona samoczynnie nie powraca do początkowego położenia to na 90% podkowa nie ma połączenia z ramieniem.

Konrad324
Amator leśnych szlaków
Amator leśnych szlaków
Posty: 299
Rejestracja: ndz, 10 kwie 2011, 15:58
Motocykl: CRF 250R
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: Konrad324 » pt, 15 kwie 2011, 22:15

Może brakować jakiegoś elementu mechanizmu zaworu, musisz zdjąć pokrywę sprzęgła oraz tą od zaworu wydechowego i zobaczyć co tam siedzi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”