Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Pytaj o to jak dbać i serwisować swój motocykl!
wtct
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: wt, 2 lip 2013, 14:46
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: wtct » ndz, 17 lis 2013, 17:19

Chodzi o śruby nr 9 na dołączonym obrazku z pierwszej strony tematu? Spróbować je dokręcić po odkręceniu blokad nr 8?

Czepek
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 926
Rejestracja: śr, 25 sie 2010, 15:17
Motocykl: YZ125 `08
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: Czepek » pn, 18 lis 2013, 16:05

tak o nie chodzi.
dokręcić to nie, bo zablokujesz zawór
musisz równomiernie wydystansować język zaworu.
Najlepiej jest to zrobić na ściągniętym cylku, ale po zrzuceniu dyfa i oczyszczeniu powierzchni powinieneś dac radę.
szczelinomierz się przyda :)
Naprawa cross prostowanie wydechów 793 395 514

wtct
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: wt, 2 lip 2013, 14:46
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: wtct » wt, 26 lis 2013, 14:53

Czepek pisze:tak o nie chodzi.
dokręcić to nie, bo zablokujesz zawór
musisz równomiernie wydystansować język zaworu.
Najlepiej jest to zrobić na ściągniętym cylku, ale po zrzuceniu dyfa i oczyszczeniu powierzchni powinieneś dac radę.
szczelinomierz się przyda :)
Wydaje mi się, że się nie zrozumieliśmy. Rozpoczynając dyskusję miałem na myśli luz góra/dół a nie lewo/prawo. Przypuszczam, że prowadnice nr 9 nie mają tutaj nic do rzeczy. Podejrzewam, że będzie problem z samym zaworem - element nr 10 lub z elementem nr 11, bo domyślam się, że element nr 6 porusza elementem 11, a ten z kolei zaworem nr 10. Czy tak to działa?

wtct
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: wt, 2 lip 2013, 14:46
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: wtct » czw, 28 lis 2013, 22:52

Odkręciłem dzisiaj klapkę z wężykiem, żeby zobaczyć na znaki zaworu wydechowego. Niestety znak 1 był w okienku 4. Odkręciłem zaraz klapkę po przeciwnej stronie i poświeciłem latarką w okienko. Okazało się, że dźwignia nr 4 jest poza elementem ruchomym nr 12. Odkręciłem i podniosłem trochę cylinder, ustawiłem odpowiednio element nr 4 i zakręciłem z powrotem cylinder.

Żeby ustawić zawór wg instrukcji serwisowej, postanowiłem zdjąć głowicę. Wg instrukcji dla EXC 200 po 2003 roku, dół zaworu powinien być w odległości 47mm od góry cylindra. Odkręciłem dużą nakrętkę i odpowiednio wyregulowałem zawór. Niestety okazało się, że nie da się ustawić mniejszej odległości niż 47mm. Dalsze wkręcanie regulacji, nawet o dwa obroty nic nie daje. Po osiągnięciu 47mm regulacja wkręca się ciut ciężej, ale dalej można ją wkręcić.

1. Czy tak ma być?

Elementem ruchomym można ruszać śrubokrętem w stronę otworu 4. Zawsze wraca on do pozycji wyjściowej.

Po ustawieniu zaworu w odległości 47mm, znak nr 1 na elemencie ruchomym jest bliżej znaku 3 niż 2.

2. Czy to jest podejrzane?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Czepek
Do odcięcia!
Do odcięcia!
Posty: 926
Rejestracja: śr, 25 sie 2010, 15:17
Motocykl: YZ125 `08
Styl jazdy: Motocross
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: Czepek » pt, 29 lis 2013, 15:15

narobiles sobie roboty ze ściaganiem cyla bo wystarczy wkrecic i wykrecic regulacje zaworu i sam wskakuje :))
Naprawa cross prostowanie wydechów 793 395 514

wtct
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: wt, 2 lip 2013, 14:46
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: wtct » pt, 29 lis 2013, 17:48

Czepek pisze:narobiles sobie roboty ze ściaganiem cyla bo wystarczy wkrecic i wykrecic regulacje zaworu i sam wskakuje :))
Nikt tutaj o tym nie napisał, ale dzięki! :)

Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na moje pozostałe pytania?

AdeptMX
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 83
Rejestracja: sob, 26 kwie 2014, 10:57
Motocykl: KTM EXC 250-F '08
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: AdeptMX » pn, 12 sty 2015, 21:59

LesniK pisze:1. Tak - właśnie po to jest tam miedziana podkładka. Elementy ze schematu są smarowane olejem ze skrzyni biegów.
2. Przy sprawnych elementach nic się nie zepsuje, nawet gdy ustawisz znak 1 bliżej 3 niż 2 .
3.

Znak 1 ze zdjęć znajduje się na elemencie 12, znak 2 - 3 - na elemencie 3.
Znak 1 przy wyższych obrotach powinien być widoczny w oknie 4 bez względu na początkowe (spoczynkowe) położenie .
Jeśli jest powyżej - zawór nie otwiera się całkowicie (coś go blokuje, luzy w mechaniźmie lub jest źle złożony) .
Jeśli schodzi poniżej - na 99% mechanizm zaworu jest źle złożony lub elementy są mocno zużyte.
4. Kolanko z wężykiem w otworze pokrywy to odpowietrzenie komory zaworu - poza zabrudzonym cylindrem (przez wyciekającą czasami maź) nic się nie stanie.
Witam !

Chciałem dowiedzieć się jakikolwiek luz pomiędzy elementem 6,10,11 spowoduję przerywanie mojego moto gdy jadę równo odkręconym gazem ? U mnie wygląda to w ten sposób gdy przytrzymuję ręką element 12 to mogę przy okazji swobodnie poruszać elementem 10. Czy nie powinien ten element być w miarę stabilny gdyż obawiam się że od drgań ten element "lata" i moto przerywa na jechaniu równym gazem.
Motocross ! FOREVER ...

wtct
Gdzie jest sprzęgło?
Gdzie jest sprzęgło?
Posty: 8
Rejestracja: wt, 2 lip 2013, 14:46
Styl jazdy: Motocross
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: wtct » wt, 13 sty 2015, 21:20

Minimalny wyczuwalny luz może być, a nawet musi, bo by to w ogóle nie chodziło. Niestety nie może latać góra dół.

AdeptMX
Mistrz prostej
Mistrz prostej
Posty: 83
Rejestracja: sob, 26 kwie 2014, 10:57
Motocykl: KTM EXC 250-F '08
Styl jazdy: Enduro
Podziękował: 0
Podziękowania: 0
Status : Offline

Re: Regulacja zaworu wydechowego sx 125

Post autor: AdeptMX » śr, 14 sty 2015, 18:03

W moim przypadku luz języka wynosi ok 2 mm od strony cylindra. Jak coś to mogę wrzucić wideo.
Motocross ! FOREVER ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”